Opis Technichniczny

Samowystarczalna Słoneczna Ziemianka o nazwie Earthshiplife wyposażona jest we wszystko co potrzeba do życia, ukryta i otoczona z trzech stron gruntem ustawiona dłuższą stroną z okien do południa o płaskim trawiastym dachu o niewielkim spadku ( 6-8 %) zbierającym wodę deszczową w zbiornikach umieszczonych w swej północnej ziemnej stronie produkujący żywność roślinną i ogrzewający się dzięki olbrzymiej masie termicznej bezpośrednio zasilanej energią słoneczną. Na działce nie zajmuje ani jednego m2 powierzchni biologicznie czynnej gdyż posiada zielony płaski dach porośnięty miejscową roślinnością wystający nad powierzchnię gruntu. Earthshiplife zwiększa biologicznie czynną powierzchnię gruntu na którym stoi lub bardziej poprawnie w którego gruncie jest zanurzony. Jest zbudowany z opon wypełnionych ubitą ziemią, piaskiem lub gliną, puszek, butelek, materiałów rozbiórkowych. Słupy elewacji południowej o przekroju 0,2 x 0,2 m oraz oczep stanowią ramę sztolcową. Dobrane są tak aby spełniały wymogi tradycyjnego szkieletu szachulcowo-ryglowego nie wymagającego obliczeń statycznych. Na dwóch ramach sztolcowych ( zewnetrznej i wewnętrznej) lężą krokwie o wymiarach 0,2 x 0,10. Słupy stoją na podwalinach o tych samych wymiarach ułożonych na oponach z ubitą ziemią. Podwaliny ściany południowej są zakotwione w ostatniej warstwie opon kotwami zatopionymi w wypełnionych betonem konopnym środkach opon. Warstwa ociepleniowa stropodachu ocieplona jest 40 cm warstwą wełny celulozowej. Sufit wykonany jest z różnej szerokości desek. Krokwie od zewnątrz są obite deskami calowymi a na nich leży membrana EPDM. Podłoga ocieplona jest 30 centymetrową warstwą betonu konopnego. Posadzkę stanowi również 10 centymetrowa wartwa betonu konopnego lecz o mniejszej zawartości paździerzy aby stanowił lepszą masę termiczną. Opony będą zatynkowane tynkiem wapienno glinianym. Ścianki działowe bedą wykonane z zaprawy gliniano-piaskowej z dodatkiem sieczki wypełnianej zużytymi puszkami i butelkami aby ograniczyć do budowy ilość potrzebnej zaprawy. 
Za północną ścianą nachyloną w kierunku pólnocnym  wypełnionych ziemią i 70 cm warstwą gruntu znajduje się izolacja termiczna pionowa wykonana z plastikowych butelek wypełnionych powietrzem. Ta izolacja zapewnia masie termicznej oddawanie ciepła tylko do wewnątrz earthshiplife. Wentylacja pomieszczeń jest wykonana z rur doprowadzających od północnej strony ziemianki świeże powietrze które latem schładza się przy przejściu przez grunt i wchodzi do pomieszczeń będąc zasysane wskutek podciśnienia spowodowanego wypuszczaniem zużytego i zbyt ciepłego powietrza przez okna umieszczone pod sufitem oranżerii .

 

Opis systemu wodnego: Earthshiplife posiada płaski dach, który zbiera spływajacą po nim wodę deszczową do zbiorników umieszczonych w jego północnej części. Dach pokryty będzie membraną EPDM na której leżeć bedzie 2-3 cm warstwa ziemi służąca porostowi trawy. Woda deszczowa wstępnie filtrowana przez trawiasty dach będzie trafiać do zbiorników.

Ze zbiorników umieszczonych powyżej posadzki wnętrza earthshipa popłynie do filtrów, a następnie do zbiornika czystej wody. Po użyciu do mycia, prania, celów spożywczych będzie kierowana jako szara woda do oranżerii w której będzie powtórnie oczyszczana. Częsć szarej wody bedzie wykorzystywana przez porastające ją rośliny, a nadmiar pompowona do toalet. Po wykorzystaniu w toaletach będzie kierowana jako czarna woda do osadnika gnilnego. Z osadnika gnilnego trafi do systemu złóż oczyszczających gdzie podobnie jak w oranżerii bedzie wykorzystywana do wzrostu roślin leśnego ogrodu. 

 

Opis zasilania w energię elektryczną : Na dachu Earthshiplife zamontowane bedą baterie fotowoltaiczne oraz solarne. Nadwyżki energii elektrycznej są akumulowane w akumulatorach. Uzupełnienie energii na wypadek dni pochmurnych będzie pochodzić z turbiny wiatrowej​

© 2023 by Urban Artist. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now